DR. CEM KINAY: TÜRK TURİZMİNİN BU KRİZDEN GÜÇLENEREK ÇIKACAĞINA EMİNİM

siivo

Türk turizminin yaşadığı tüm krizlerden güçlenerek çıktığını hatırlatan Dr. Cem Kınay, “Yeni bir olguyla karşı karşıyayız. Yaşanan durgunluğu, yeni sürece uyum ve benzeri durumlara hazırlık için kullanmalıyız. Türk turizminin bu krizden de güçlenerek çıkacağına eminim” dedi.

Yaşanan koronavirüs salgınını Turizm Ajansı’na değerlendiren Dr. Cem Kınay, geleceğe ilişkin olumlu mesajlar verdi. Yaşanın krizin bugüne kadar bir benzerinin olmadığına değinen Kınay, “Geçmişte yaşanan krizler sadece bizi ya da içinde bulunduğumuz yakın coğrafyayı etkiliyordu. Krizden biz etkilenirken, rakiplerimizde herhangi bir kayıp yaşanmıyordu. O krizlerin ardından toparlanmamız için de belirli bir süreye ihtiyacımız oluyordu. Bu kez yaşanan ise dünya krizi. Dolayısıyla normalleşme başladığında toparlanma için dezavantajlı bir konumda olmayacağız” diye konuştu.

“Kriz bittiğinde kaldığımız yerden devam edeceğiz”

Çin’den gelen iyi haberlerin küresel salgının evrimine ilişkin önemli emareler verdiğini anlatan Kınay şöyle devam etti: “Dünyada her yıl 1.2 milyar insan seyahat ediyor. Ocak-şubat aylarında bunun 200 milyonluk kısmının gerçekleştiğini varsaysak bile, 1 milyar insan henüz seyahat edemedi. 6 ile 8 hafta daha bu hareketsizliğin devam edeceğini tahmin ediyorum. Bu süreyi evlerinde, kısıtlı alanlarda geçiren insanlar salgın bittiğinde daha fazla hareket etme ihtiyacı hissedecektir. Normalleşme başladığında, biz yine kaldığımız yerden devam edeceğiz ve pazarın en şanslı ülkelerden biri olacağız. Bu nedenle önümüzdeki iki ayı sakin geçirmemiz gerekiyor.”

“Bu krizden de güçlenerek çıkacağız”

Turizmcilere kriz sonrası için hazırlıklara başlama tavsiyesinde bulunan Kınay sözlerini şöyle tamamladı: “Bu süreci hazırlık ve reorganizasyon için değerlendirmeliyiz. Kafamızı kumların altına koymaya gerek yok. Turizmin zorlu bir dönemden geçtiğini hepimiz kabul ediyoruz. Ama işler açıldığında Türkiye rakiplerinden daha iyi bir performans gösterecektir. 30 yıllık tecrübem bunu gösteriyor. Her krizden güçlenerek çıktık. Boyutu ne olursa olsun, bundan da güçlenerek çıkacağımıza eminim.”