Dijital göçebelere hazırlıklı olmalıyız

siivo

Türkiye’de herşey dahil sistemini başlatan Cem Kınay, ”Yeni turizm deneyimleri isteyen dünya vatandaşları yani dijital göçebelere hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin (POYD) Nisan ayı geleneksel öğle yemeği başkan Ülkay Atmaca’nın katılımıyla Barut Hotels Kemer ev sahipliğinde gerçekleştirildi. POYD’un bu ayki konuğu ise Dr. Cem Kınay oldu

”Türkiye’nin dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri haline geldiğini anşatan Cem Kınay, ”Antalya ise her şey dahil ve deniz-güneş-kum ile Türkiye turizminin kalbi konumunda. Antalya, dünyada en çok 5 yıldızlı oteli bulunan ülke durumunda. Tur operatörü odaklı bir destinasyon olan Antalya’ya turistler charter seferler ile geliyor” dedi.

Türkiye güçlü bir turizm markası ama kültürel açıdan bakıldığı zaman Anadolu çok büyük bir zenginliğe sahip” diyen Kınay, şunları söyledi:

”Dünya turizmi teknolojik ve dijital bir değişim yaşıyor. Aynı zamanda dünya turizmi yerelleşme, öze dönüş ve geçmişi bugüne taşıma trendlerini yaşıyor. Türkiye her şey dahil ile misafirlerine suni ürünler sunuyor. Ancak dünyadaki trend ise doğal ürünlerdir.- Her insan artık dijitalleşiyor. Bunun avantajlarından yararlanmalıyız. Her insan artık dijital dünyada bir marka haline geldi. Dünyada 1,2 milyar insan seyahat ediyor. Bu rakam gelecekten 2 milyara çıkacak. Yeni turizm deneyimleri isteyen dünya vatandaşları yani dijital göçebelere hazırlıklı olmalıyız. Değişime ayak uydurmalıyız. Biz 3. Yaş grubuna hizmet veriyoruz ancak artık onların torunlarına hizmet vermeye başlayacağız. Milenyum seyahatleri yükseliyor. Yeni turist profilinin hayatları, Instagram fotoğrafı çekmekle geçiyor. Tatilleri boyunca tek otelde kalmıyorlar, birçok otelde kalıp farklı yerleri gezmek istiyorlar. Çünkü bu insanlar yaşadıkları farklı deneyimleri sosyal medyada paylaşmak istiyorlar.”

Uluslararası otel zincirlerinin yeni yeni markalar hayata geçirdiğine işaret eden Kınay, ”Biliyorlar ki yeni nesil seyahat severler Marriott veya Hilton’da kalmak istemiyor. Lezzet seyahatleri en önemli çekim noktası haline geldi. Çünkü koklayıp tadarak deneyimlemek istiyorlar. Her yerde aynı büfeyi görmek istemiyorlar.Gezginler artık kusursuz, kişiselleştirilmiş deneyimler istiyorlar. Bu konu bizim en önemli noktalardan biridir. Bu konuya kafa yormalıyız. Cost’ların arttığı bu dönemde fiyatlarımızı artırmak için misafirlerimize sunacağımız yenilikler bulmalıyız. Misafirlerimize; Teknoloji ve dijital odaklı deneyimler, kültür odaklı deneyimler, doğa odaklı deneyimler, lezzet odaklı deneyimler, spor odaklı deneyimler, event odaklı deneyimler ve wellbeing odaklı deneyimler sunabiliriz. Kültürel anlamda çok zengin bir yapıdayız. Tatil ve kültürü birbirine adapte ederek misafirlerimize sunmalıyız. Spor turizmi konusunda çok geliştik ama daha da gelişebiliriz. Golf, Antalya turizminin önemli bir silahı haline geldi. Event odaklı deneyimler konusunda çok zayıfız. Dünyanın en önemli evetlerini keşke Antalya’da yapabilsek. Antalya’da bir film festivali var ama bunu otelciler sahiplenmedi. Dünya kabul etti ama otelciler edemedi.” şeklinde konuştu. 

Holistik tatili sunmalıyız

12 ay turizmi konuştuğumuza vurgu yapan Cem Kınay, şöyle konuştu: 

”Sadece deniz, kum ve güneşle olmaz. Antalya, birçok deneyim sunabilen bir şehir ama bu konuda adımlar atmalıyız. Dünyada paylaşım ekonomisi büyüyor. İlerde oteller odalarını iki farklı kişiye vermeye başladığı zaman şaşırmayız. Dünyadaki değişim Türkiye’de de hızlanacak. Siz de bu değişime hazır olun.- Türkiye’nin yeni bir manifestoya ihtiyacı var. Bize yeni bir hikaye lazım. Tarihi ve doğayı koruyun ve yaşatın. İnsan ol ve insanı akıllı eğitin. Güneş, deniz, kum, doğa, tarih, kültür, sanat, müzik ve sporun birbirleriyle birleştiği bir tatil biçimi olan Holistic tatil Türkiye için çok uygun bir konsept olabilir.- Her şey dahil ile işi buraya kadar getirdik artık sınıf atlamalıyız. Türkiye’nin bütün özelliklerini Holistic tatil ile sunabiliriz. Ürün ve stratejimizi değiştirmeye başlamalıyız.- Türkiye, birkaç destinasyonunu satan bir ülke olmaktan çıkıp tüm ürünlerini satabilmeli.- Holistic tatili her ülke yapamaz. Türkiye Holistic tatil sunabilecek ender ülkelerden biridir.” 

POYD’un yemeğine Kemer Belediyesi’nin yeni Başkanı Necati Topaloğlu ve POYD üyeleri katıldı. Yemekte POYD’un yeni üyeleri olan Tamer Önaldı, Doc. Dr. Murad Alpaslan Karaman ve Prof Dr. Nedim Yüzbaşıoğlu’na da üyelik belgeleri teslim edildi. Dr. Cem Kınay, yemeğin sonunda POYD üyeleri için “Akıllı Ol İnsan Ol” isimli kitabını imzaladı.

https://turizmdays.com/tr/news/dijital-gocebelere-hazirlikli-olmaliyiz-3469.html